טיפ מס 1 – לחתום או לא על זיכרון דברים

מצאתם את בית חלומותיכם לאחר חיפושים ארוכים, אך אתם חוששים שמא עד לרגע שתחתמו על הסכם עם המוכר הוא עלול להחליט שלא למכור לכם, ולכן אתם מחליטים לחתום עמו על זכרון דברים.

כעת, ולאחר שהתחלתם להעמיק בבדיקות לקראת הרכישה גיליתם שהמרפסת נבנתה ללא היתר, או שאין באפשרותכם לקבל משכנתא בהיקף שציפיתם .

לאור מידע זה אתם מחליטים להמשיך בחיפושכם אחר דירה אחרת, אך המוכר מצידו מתעקש לממש את העסקה.

זיכרון הדברים עלול להיתפש במקרים רבים בעיני בית המשפט כהסכם מחייב לכל דבר ועניין.

אפילו אם לא כל פרטי פרטים סוכמו בזיכרון הדברים (ומטבע הדברים ברור שכך פני הדברים) בית המשפט מתגבר על החסרים ומשלים אותם כראות עיניו תוך פרשנות רצון הצדדים שלעיתים יכולה להיות שגוייה.

בנוסף, ובהתחשב כי מבחינה משפטית זיכרון הדברים הוא כהסכם במקרקעין לכל דבר ועניין וחובה לדווח עליו למיסוי מקרקעין בדיוק כמו על הסכם.

יתרה מכך, הקונה יכול אף לרשום הערת אזהרה בגינו.

מכאן עצתי לכם, מוטב "להסתכן" בפספוס דירה בגלל חזרתו של מוכר מהסכמתו, מאשר להיות בסיטואציה בה אתם לא מעוניינים להשלים את הרכישה ונגררים להליך משפטי בעל כורחם.

ואם החלטתם בכל זאת לחתום זכ"ד ציינו בו בנוסף לפרטים בסיסיים כגון מחיר, מועדי תשלום ומועד פינוי  הצהרות של המוכר ביחס לחריגות בניה, זכויות נקיות משעבוד או עיקול .  

חשוב כי תציינו שזיכרון הדברים  יחייב רק אם ייחתם הסכם בין הצדדים (ניתן אפילו לקבוע פרק זמן לחתימה) וכמובן לציין כי הקונה אינו רשאי לרשום הערת אזהרה בגין הזכ"ד. 

מאמרים נוספים

עסקאות רכישה מקבלנים

…בדיקת הסכמי מכר של קבלנים וביצוע התאמות, בדיקת זכויות קבלנים, בדיקת בטוחות וערבויות, בדיקת תהליך תשלום מדורג לפי אבני דרך, עיגון בדיקת בדק בית ותיקון ליקויים, ליווי וניהול משא ומתן וייצוג אינטרסים של הרוכש מול הקבלן.

משרד לרנר ושות' מנהל עבורכם את עסקת הרכישה מהקבלן, ומבטיח את האינטרסים והזכויות המשפטיות שלכם מהפגישה הראשונה ועד האכלוס.

מיסוי נדל"ן

…ייעוץ וליווי מהלכים של תכנון מס בעסקאות מקרקעין, תכנון עסקה מבחינה מיסויית, אישורי רגולטור מראש (Pre-ruling), ייצוג בדיוני שומות והשגות, טיפול בחיובי מס מול הרשויות וגיבוש תכנוני מס למזעור גובה המס למינימום עד כדי פטור ממס.

משרד לרנר ושות' בונה לכם תכנית מס מפורטת, שלוקחת בחשבון את כל האפשרויות החוקיות העומדות בפניכם כדי שתשלמו מינימום מס ותיהנו ממקסימום רווח.

עסקאות קומבינציה

…משרד לרנר ושות' בונה לכם עסקת קומבינציה חכמה, שמייצרת עבורכם את התמורה המקסימלית על הקרקע שלכם וסוגרת עבורכם את כל הפינות המשפטיות.

התחדשות עירונית

…ליווי משפטי צמוד מול היזם והרשויות, גיבוש ועריכת הסכמים בין הדיירים ליזם, ניהול מימון הפרויקט לפי אבני דרך והתקדמות הפרויקט, בדיקת בטוחות מצד היזם, פיקוח ביצוע ולוחות זמנים, מיסוי מקרקעין וייצוג דיירים מול היזם ומול דיירים חדשים עתידיים.

משרד לרנר ושות' בונה לכם עסקת התחדשות עירונית נהדרת, שמבטיחה לכם את המקסימום המגיע לכם ושומרת על זכויותיכם המשפטיות מול כל הגורמים המעורבים.

צרו אתנו קשר

עסקאות מקרקעין – רכישה ומכירה

…ליווי משא ומתן, גיבוש ועריכת הסכמים, בדיקת זכויות, עיקולים ושעבודים בנכס, ליווי בקשות אשראי ומשכנתא, בדיקות מיסוי וליווי משפטי שוטף בכל שלבי העסקה.

משרד לרנר ושות' בונה לכם עסקה כדאית ובטוחה, ללא מלכודות, ללא הפתעות וללא דאגות.

דילוג לתוכן