טיפ מס' 4 – איך בוחרים עו"ד לייצוג בעסקאות נדל"ן

עסקאות מקרקעין אף אם לא תמיד הן נחזות ככאלו, הרי שהן מורכבות ודורשות ידע והבנה ובפרט בפן המיסוי. כדאי להיעזר בעורך דין שיקנה לכם שקט בעסקה כה מהותית, עורך דין שזה תחום התמחותו. 

עסקת מקרקעין מצריכה העמקה וידע, ולכן כדאי לבחור עורך דין שאתם יודעים שהוא יסודי בביצוע הבדיקות המקדמיות.   

"גילוי" פרטים שלא היו ידועים לכם לאחר חתימה יכולים לעלות לכם בהרבה כסף ועוגמת נפש.

שימו לב שעורך דינכם, ברכישת דירה מיד שנייה, בודק  את הזכויות של המוכר ומוודא שהוא הבעלים וזאת עפ"י נסח (אם הזכויות רשומות בלשכת רישום המקרקעין) או באישור זכויות (אם הדירה  רשומה ברשות מקרקעי ישראל או בחברה המשכנת). יש גם לוודא שאין שעבודים על זכויות המוכר לרבות אצל רשם המשכונות, וגם לוודא שכל הדירה נבנתה על-פי היתר, והאם יש היטל השבחה, היטל זה יכול להיות משמעותי ונושא בו המוכר.

ישנם מקרים בהם עורכי דין "שוכחים" להשלים את רישום הזכויות ע"ש הקונה אשר כעבור שנים מוצא את עצמו רק עם "הערת אזהרה". 

במידה ואתם הקונים על עורך דינכם צריך גם לוודא שהמוכר ישלם כל המסים המוטלים על המוכר כגון מס שבח, היטל השבחה, ארנונה על מנת להבטיח שהדירה תירשם על שמכם. מבלי שכל המיסים ישולמו על ידו, לא תוכלו להשלים את הרישום. 

במידה ואתם רוכשים דירה מקבלן, הרי שעורך דינכם יידרש להעמיק בהסכם מורכב ועב כרס ולוודא את הזכויות הקנייניות של הקבלן בקרקע, ואת ההיבטים התכנוניים של הפרויקט, לבדוק את אישורי המיסים בעסקה, תנאים לביטול העסקה, התב"ע , היתר הבנייה, נספח תשלומים, מפרט טכני ועוד מסמכים מהותיים עבורכם. 

רבים טועים לחשוב שלא ניתן לשנות חוזה של קבלן. אבל, היום ישנה פסיקה רבה של בית משפט, כאשר עורך דין הבקיא ומתמצה בה יכול להיעזר בה בבואו לדרוש שינוי כזה או אחר.

ישנן הוראות שקריטיות ביותר עבורכם ברכישת דירה מקבלן, וחוק המכר דירות לא נותן מענה לכל הסוגיות. 

עוד שימו לב, שלמרות שאתם נדרשים לשלם שכ"ט לעורך דין של הקבלן הוא מייצג את האינטרס שלו ולא את שלכם! יתרה מכך, אם עורך דינו של הקבלן מסרב לשינויים שמהותיים ביותר עבורכם, ייתכן ולא כדאי לכם לבצע את עסקה זו.

התלונות כנגד עורכי-דין בעניין רשלנות בעסקאות מקרקעין נוגעות בעיקר להתרשלות בבדיקת הזכויות הקנייניות של המוכר, בבדיקת המצב התכנוני, ברישום הערת אזהרה או רישום הזכויות על שם הקונה ורשלנות באי-הסדרת בטוחות לכספים ששולמו.

חוק מיסוי מקרקעין הוא מסובך ומפותל ועורכי-דין שאינם מתמחים בתחום יכולים לטעות בנקל ולהטעות את לקוחותיהם. 

ולכן אני ממליץ בבואכם לשקול שירותיו ל עורך דין כזה או אחר, לא לקחת את שכר הטרחה כגורם בלעדי המשפיע על החלטתכם.

מאחל לכם קנייה / מכירה נעימה. 

מאמרים נוספים

עסקאות רכישה מקבלנים

…בדיקת הסכמי מכר של קבלנים וביצוע התאמות, בדיקת זכויות קבלנים, בדיקת בטוחות וערבויות, בדיקת תהליך תשלום מדורג לפי אבני דרך, עיגון בדיקת בדק בית ותיקון ליקויים, ליווי וניהול משא ומתן וייצוג אינטרסים של הרוכש מול הקבלן.

משרד לרנר ושות' מנהל עבורכם את עסקת הרכישה מהקבלן, ומבטיח את האינטרסים והזכויות המשפטיות שלכם מהפגישה הראשונה ועד האכלוס.

מיסוי נדל"ן

…ייעוץ וליווי מהלכים של תכנון מס בעסקאות מקרקעין, תכנון עסקה מבחינה מיסויית, אישורי רגולטור מראש (Pre-ruling), ייצוג בדיוני שומות והשגות, טיפול בחיובי מס מול הרשויות וגיבוש תכנוני מס למזעור גובה המס למינימום עד כדי פטור ממס.

משרד לרנר ושות' בונה לכם תכנית מס מפורטת, שלוקחת בחשבון את כל האפשרויות החוקיות העומדות בפניכם כדי שתשלמו מינימום מס ותיהנו ממקסימום רווח.

עסקאות קומבינציה

…משרד לרנר ושות' בונה לכם עסקת קומבינציה חכמה, שמייצרת עבורכם את התמורה המקסימלית על הקרקע שלכם וסוגרת עבורכם את כל הפינות המשפטיות.

התחדשות עירונית

…ליווי משפטי צמוד מול היזם והרשויות, גיבוש ועריכת הסכמים בין הדיירים ליזם, ניהול מימון הפרויקט לפי אבני דרך והתקדמות הפרויקט, בדיקת בטוחות מצד היזם, פיקוח ביצוע ולוחות זמנים, מיסוי מקרקעין וייצוג דיירים מול היזם ומול דיירים חדשים עתידיים.

משרד לרנר ושות' בונה לכם עסקת התחדשות עירונית נהדרת, שמבטיחה לכם את המקסימום המגיע לכם ושומרת על זכויותיכם המשפטיות מול כל הגורמים המעורבים.

צרו אתנו קשר

עסקאות מקרקעין – רכישה ומכירה

…ליווי משא ומתן, גיבוש ועריכת הסכמים, בדיקת זכויות, עיקולים ושעבודים בנכס, ליווי בקשות אשראי ומשכנתא, בדיקות מיסוי וליווי משפטי שוטף בכל שלבי העסקה.

משרד לרנר ושות' בונה לכם עסקה כדאית ובטוחה, ללא מלכודות, ללא הפתעות וללא דאגות.

דילוג לתוכן